Nokia 6086 is announced in 2006, November with features of CSTN display, VGA camera, Wi-Fi, Bluetooth. Nokia 6086 is discontinued.
FEATURES
- Second external mono display (96 x 68 pixels).
- Themes and wallpapers .
- Push to talk.
- MP3/MP4/AAC/AAC+/eAAC+/WMA player.
- Predictive text input.
- Organizer.
- Presence enhanced contacts.
- Voice dial/memo.
SPECIFICATION
| General | |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2006, November |
| Size | |
| Dimensions | 92 x 46 x 23 mm, 84 cc |
| Weight | 84 g |
| Display | |
| Type | CSTN, 256K colors |
| Size | 128 x 160 pixels, 1.8 inches, 28 x 35 mm |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | |
| Phonebook | 500 x 10 fields, Picture call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 5 MB |
| Card slot | microSD |
| Data | |
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps |
| EDGE | Class 6, 177.6 kbps |
| 3G | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, v1.1, Pop-Port |
| Camera | |
| Primary | VGA, 640×480 pixels |
| Video | Yes, 128×96 pixels |
| Secondary | No |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Radio | Stereo FM radio |
| Games | Yes |
| Colors | Pearl Grey, Warm Grey |
| GPS | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Battery | |
| Standard battery, Li-Ion 850 mAh (BL-5C) | |
| Stand by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 5 h |
No comments:
Post a Comment