Nokia E90 Symbian mobile is announced in 2007, February with features of 3G, TFT display, 3.15 MP camera, Wi-Fi, GPS, Bluetooth.
FEATURES
- Second external 16M colors display (240 x 320 pixels), 2 inches.
- Full QWERTY keyboard.
- Downloadable themes.
- Push to talk.
- WMV/RV/MP4/3GP video player.
- MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A music player.
- Voice command/dial.
- Organizer.
- Printing.
- Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) incl. MS Office 2007 support via free update.
- Photo/video editor.
SPECIFICATION
| General | |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| Announced | 2007, February |
| Size | |
| Dimensions | 132 x 57 x 20 mm, 140 cc |
| Weight | 210 g |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 800 x 352 pixels, 4.0 inches |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | |
| Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 128 MB |
| Card slot | microSD, up to 16GB (requires latest firmware version) |
| Data | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 3.6 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| Infrared port | Yes |
| USB | Yes, v2.0, miniUSB |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes |
| Secondary | QCIF videocall camera |
| Features | |
| OS | Symbian OS v9.2, S60 rel. 3.1 |
| CPU | 330 MHz ARM processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio |
| Games | Yes + downloadable |
| Colors | Red, Mocha |
| GPS | Yes, with A-GPS support; Nokia Maps |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Battery | |
| Standard battery, Li-Ion 1500 mAh | |
| Stand by | Up to 300 h |
No comments:
Post a Comment