Nokia N76 Symbian mobile is announced 2007, January with features of 3G, TFT display, 2 MP camera, Bluetooth.
FEATURES
- Second external 256K colors display (160 x 128 pixels).
- Downloadable themes.
- 3.5mm jack.
- Push to Talk.
- WMV/RV/MP4/3GP video player.
- MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A music player.
- Predictive text input.
- Voice command/dial.
- Organizer.
- Printing.
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF).
- Photo/video editor.
SPECIFICATION
| General | |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | UMTS 2100 |
| Announced | 2007, January |
| Size | |
| Dimensions | 106.5 x 52 x 13.7 mm, 70 cc |
| Weight | 115 g |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 240 x 320 pixels, 2.4 inches |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | |
| Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 26 MB storage, 96 MB RAM |
| Card slot | microSD, up to 2GB, hotswap |
| Data | |
| GPRS | Class 32, 107 / 64.2 kbps |
| EDGE | Class 32, 296 / 177.6 kbits |
| 3G | Yes, 384 kbps |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP (latest firmware) |
| Infrared port | Yes |
| USB | Yes, v2.0 miniUSB |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600×1200 pixels, LED flash |
| Video | Yes, QVGA |
| Secondary | CIF videocall camera |
| Features | |
| OS | Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 |
| CPU | ARM 11 369 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Colors | Red, Black, White |
| GPS | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Battery | |
| Standard battery, Li-Ion 700 mAh (BL-4B) | |
| Stand by | Up to 200 h (2G) / 192 h (3G) |
| Talk time | Up to 2 h 45 min (2G) / 2 h (3G) |
No comments:
Post a Comment