Nokia E61i Symbian mobile is announced in 2007, February with features of 3G, TFT display, 2 MP camera, Wi-Fi, Bluetooth.
FEATURES
- QWERTY keyboard.
- Five-way scroll key.
- Video calling.
- MP3/AAC/MP4 player.
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF).
- Blackberry connectivity.
- Push to talk.
- Voice command/dial.
- Organizer.
- Printing.
SPECIFICATION
| General | |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | UMTS 2100 |
| Announced | 2007, February |
| Size | |
| Dimensions | 117 x 70 x 13.9 mm, 97 cc |
| Weight | 150 g |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 240 x 320 pixels, 2.8 inches |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, monophonic, MP3 ringtones |
| Speakerphone | Yes |
| Memory | |
| Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 60 MB storage, 64 MB RAM |
| Card slot | microSD, up to 2GB, hotswap |
| Data | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | Yes, 384 kbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | Yes, v1.2 |
| Infrared port | Yes |
| USB | Yes, Pop-Port |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600×1200 pixels |
| Video | Yes, CIF |
| Secondary | No |
| Features | |
| OS | Symbian OS 9.1, Series 60 v3.0 UI |
| CPU | Dual ARM 9 220 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | No |
| Games | Java downloadable |
| Colors | Silver, Mocca |
| GPS | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Battery | |
| Standard battery, Li-Po 1500 mAh (BP-4L) | |
| Stand by | Up to 400 h (2G) / 456 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (2G) / 5 h (3G) |
No comments:
Post a Comment